Alte informatii

Date generale Tipareste aceasta pagina Trimite prin e-mail

Nume: Republica Cehă
Capitala:
Praga
Alte oraşe mari:
Brno, Ostrava, Plzen, Olomouc, Liberec, Hradec Kralove
Suprafaţa:
78 886 m²
Populaţia:
10 230 060
Clima:
temperat continentală
Religie:
romano-catolică 39,2%; populaţie atee 39,7%
Limba oficială:
cehă
Moneda:
coroana cehă
Forma de guvernământ:
Republică parlamentară.
Instituţiile statului:

  • Şeful statului: Preşedintele Republicii.
  • Parlamentul: Parlamentul Republicii Cehe este bicameral. La fiecare patru ani, pentru Camera Deputaţilor sunt aleşi 200 de deputaţi în baza reprezentării proporţionale. O dată la doi ani se reînnoieşte o treime din Senat. Fiecare dintre cei 81 de senatori are un mandat de 6 ani.
  • Guvernul: Condus de un prim-ministru.

Şeful statului: Vaclav KLAUS ( ales la 28 februarie 2003, de către Parlament, pentru un mandat de 5 ani), este reprezentant al Partidului Civic Democrat(ODS).

Preşedintele Camerei Deputaţilor: Miroslav VLCEK, reprezentant al Partidului Social Democrat Ceh(CSSD), ales la 14 august 2006.Preşedintele Senatului:  Přemysl SOBOTKA, ales la 13.11.2004.

Prim-ministru: Mirek TOPOLANEK (începând cu 16 august 2006 şi reconfirmat la 9 ianuarie 2007).Este liderul ODS.

Ministrul afacerilor externe: Karel SCHWARZENBERG, (din 9 ianuarie 2007). Reprezintă Partidul Verzilor.


Simboluri naţionale:

  • Imnul de stat: „Kde domov muj”, autorul textului este Josef Kajetan Tyl, iar al muzicii, Frantisek Skroup.
  • Drapelul: este compus dintr-o bandă albă în partea superioară, o bandă roşie în partea inferioară, iar între acestea este intercalat un clin albastru.

Ziua naţională: 28 octombrie – ziua apariţiei statului independent cehoslovac, în anul 1918.

Sistemul politic:

Alegerile legislative se desfăşoară potrivit sistemului scrutinului proporţional.

Ultimele alegeri legislative: 2-3 iunie 2006, pentru Camera Deputaţilor şi 28 noiembrie 2006, pentru Senat. La guvernare se află o coaliţie formată din Partidul Civic Democrat (ODS), Uniunea Creştin Democrată – Partidul Popular Cehoslovac (KDU-CSL) şi Partidul Verzilor.

Partide aflate în opoziţie: Partidul Social Democrat Ceh (CSSD) şi Partidul Comunist al Boemiei şi Moraviei (KSCM).

Lasă un comentariu

Niciun comentariu până acum.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s