Alte informatii

Date generale

Denumirea oficială: Republica Letonia (Latvijas Republica)

Situarea: În partea central-nordică a Uniunii Europene

Suprafaţa: 64.610 Km pătraţi

Populaţia: 2.404.000 locuitori

Capitala: Riga. 796.732 locuitori

Alte oraşe mari: Valmiera, Tukums, Ergli, Madona, Malta

Moneda: 1 Lat = 1000 Santimi

Limba oficială: letona

Religii: Luterani, catolici, ortodocşi (populaţia rusofonă)

Forma de guvernământ: Republică parlamentară, conform Constituţiei din 1922

Preşedintele Republicii Letonia: domnul Valdis Zatlers (n. 22 Martie 1955) a depus jurământul la data de 8 iulie 2007, înlocuind-o pe doamna Vaira Vike-Freiberga (aleasă de Parlament, în aprilie 1999 şi realeasă, pentru un nou mandat, în iunie 2003).  Mandatul prezidenţial este de 4 ani.

Parlamentul letonSaeima – unicameral, are 100 de deputaţi aleşi pentru un mandat de 3 ani

Membrii Parlamentului (Saeima) sunt aleşi pe liste de partid, funcţionând sistemul reprezentării proporţionale, mandatul este de 4 ani şi pragul electoral necesar pentru ca un partid să poată intra în Parlament este stabilit la 5%.

Preşedintele Parlamentului (Seimas):  Indulis Emsis (investit la 08.11.2006)

Pim-Ministru: domnul Aigars KALVITIS (investit la 2 decembrie 2004, reinvestit la 7 noiembrie 2006).  

Ministrul Afacerilor Externe: Māris Riekstiņš (de la 8 noiembrie 2007).

Simboluri naţionale:

  • Imnul de stat: textul şi muzica de  Kārlis Baumanis ( 18341904).
  • Steagul naţional: fost readoptat la 27 februarie, 1990. Acelaşi steag a mai fost folosit de Letonia independentă din 1918 până la anexarea de către URSS în 1940. Culoarea „roşie” a steagului leton este de fapt maronie. Este uneori cunoscută sub numele de roşu leton. Proporţiile steagului sunt 2:1:2 (benzile de sus şi de jos fiind fiecare de două ori mai late decât banda din mijloc albă), iar raportul înălţime:lungime este fixat la 1:2 .

Ziua naţională: 18 noiembrie, simbolizând ziua proclamării Republicii.

Sistemul politic

La 7 octombrie 2006 au avut loc, în Republica Letonia, alegeri parlamentare.

Principalele partide din Letonia:

  • Partidul Noua Eră (JL), 26
    Lider: Karlis SADURSKIS  
    Locuri în parlament la alegerile precedente:
  • Uniunea Verzilor şi a Fermierilor (ZZS)
    Lider: Augusts BRIGMANIS
    Locuri în parlament la alegerile precedente: 12
  • Formaţiunea Pentru Drepturile Omului într-o Letonie Unită (PCTVL)
    Lider: Tatjana ZDANOKA, Jakovs PLINERS
    Seats won in last election: 24
  • Partidul Poporului (TP)
    Lider: Atis SLAKTERIS
    Locuri în parlament la alegerile precedente: 21
  • Alianţa pentru Patrie şi Libertate  (TB/LNNK)
    Lider: Janis STRAUME
    Locuri în parlament la alegerile precedente: 7
  • Partidul Leton al Muncitorilor Social Democraţi (LSDSP)
    Lider: Guntars JIRGENSONS
    Locuri în parlament la alegerile precedente: 0
  • Coaliţia formată din Primul Partid al Letoniei şi Uniunea Calea Letonă (LC)
    Lider: Ainars SLESERS (LPP) şi Ivars GODMANIS (LC)
    Locuri în parlament la alegerile precedente: 10
  • Formaţiunea „Centrul Armoniei” (Harmony Center) (SC)
    Lider: Nils USAKOVS
    Locuri în parlament la alegerile precedente: N/A

Alegerile parlamentare precedente au avut loc la 5 octombrie 2002.

Anunțuri

Lasă un comentariu

Niciun comentariu până acum.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s